
Telamon - Restaurování historického nábytku a interiérů
HISTORICKÝ NÁBYTEK - RESTAUROVÁNI STOLU Z 30. LET 20. STOLETÍ
Zde uvádím příklad postupu restaurování stolu ze 30-tých let Nábytek z tohoto období se restauruje poměrně často.Tento nábytek bývá velmi praktický (psací stoly jsou velké s velkými zásuvkami), dobře řemeslně zpracovaný a navíc je konstrukce těchto nábytků vyrobena tak, aby vydržela 50 let, což se o dnešním nábytku nedá říci. Příznivá také bývá jak pořizovací cena, tak i cena restaurování.
Pokud máte tento typ nábytku doma a zvažujete restaurování, napište nám!
Orientační cenu restaurování sdělíme i podle fotografie.
Postup restaurování
Nejprve je celý kus rozebrán na jednotlivé části. Dále je odstraněn stávající lak, buď chemicky nebo mechanicky. Následně jsou vyspraveny a doplněny poškozené části dýh či masivu. Poté je celý povrch vybroušen a místy vytmelen. Nově doplněné části jsou retušovány, aby splynuly s okolním materiálem.
Povrchovou úpravu obvykle provádíme napuštěním teplou fermeží a nátěrem šelakovou politurou. Velmi často se stolové desky ještě dokončují odolným lakem. Je to hlavně proto, že nábytek chce zákazník používat a pokud se deska dokončí pouze šelakem, snadno ji poškodí voda či alkohol. Velkým problémem bývají poškození v místě, kde stojí květina. Při zalívání se stane, že voda zateče pod květináč a nemůže se odpařit. Tím se postupně toto místo zcela promáčí. Dýha se působením vody zatmaví, roztrhá a odlepí od podkladu. Takové poškození je natolik závažné, že je třeba celou desku předýhovat.
1. Původní stav

2. Lepení dýhy horní desky po demontáži umakartu

3. Vybroušený povrch zásuvkových částí

4. Detail zachované nálepky na hotovém stole

5. Hotový stůl, natřený šelakovou politurou
