HISTORICKÝ NÁBYTEK - RESTAUROVÁNI STOLU Z 30. LET 20. STOLETÍ

Zde uvádím příklad postupu restaurování stolu ze 30-tých let Nábytek z tohoto období se restauruje poměrně často.Tento nábytek bývá velmi praktický (psací stoly jsou velké s velkými zásuvkami), dobře řemeslně zpracovaný a navíc je konstrukce těchto nábytků vyrobena tak, aby vydržela 50 let, což se o dnešním nábytku nedá říci. Příznivá také bývá jak pořizovací cena, tak i cena restaurování.

Pokud máte tento typ nábytku doma a zvažujete restaurování, napište nám!
Orientační cenu restaurování sdělíme i podle fotografie.

Postup restaurování

Nejprve je celý kus rozebrán na jednotlivé části. Dále je odstraněn stávající lak, buď chemicky nebo mechanicky. Následně jsou vyspraveny a doplněny poškozené části dýh či masivu. Poté je celý povrch vybroušen a místy vytmelen. Nově doplněné části jsou retušovány, aby splynuly s okolním materiálem.

Povrchovou úpravu obvykle provádíme napuštěním teplou fermeží a nátěrem šelakovou politurou. Velmi často se stolové desky ještě dokončují odolným lakem. Je to hlavně proto, že nábytek chce zákazník používat a pokud se deska dokončí pouze šelakem, snadno ji poškodí voda či alkohol. Velkým problémem bývají poškození v místě, kde stojí květina. Při zalívání se stane, že voda zateče pod květináč a nemůže se odpařit. Tím se postupně toto místo zcela promáčí. Dýha se působením vody zatmaví, roztrhá a odlepí od podkladu. Takové poškození je natolik závažné, že je třeba celou desku předýhovat.

1. Původní stav

Restaurováni stolu - původní stav

2. Lepení dýhy horní desky po demontáži umakartu

Restaurováni stolu - lepení dýhy horní desky po demontáži umakartu

3. Vybroušený povrch zásuvkových částí

Restaurováni stolu - vybroušený povrch zásuvkových částí

4. Detail zachované nálepky na hotovém stole

Restaurováni stolu - detail zachované nálepky na hotovém stole

5. Hotový stůl, natřený šelakovou politurou

Restaurováni stolu - hotový stůl , natřený šelakovou politurou

Máte taky historický nábytek, který potřebuje zrestaurovat? Volejte 602 389 142.

<<< restaurování historického nábytku